23 Mart 2012 Cuma

Türkiye'nin Twitter Profili - İnfografik

Webrazzi Dijital12 konferansında Monitera olarak Twitter Türkiye istatistiklerini paylaşmıştık. Birçok mecrada paylaşılan ve paylaşılmaya devam eden bu profil istatistiklerini Webrazzi ile birlikte bir infografikte topladık.

Hazırladığımız infografik, son 3 ayda paylaşılan 150 milyon Türkçe Twitter iletisinin incelenmesine dayanıyor. Analizimize göre Türkiye'de 5.3 milyonu aktif olmak üzere 7.2 milyon tekil Twitter kullanıcısı bulunuyor.

Günde 1.7 milyon Türkçe iletinin gönderildiği Twitter'da saniye başına düşen ileti sayısı 20. Twitter'ın en çok kullanıldığı gün Cuma ve en çok aktif olunan saatler 21.00-22.00 arası. 22:00 - 23:00 arası da en aktif ikinci saat aralığı, bunda özellikle televizyon programlarının ve dizilerin etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye'deki Twitter kullanıcıları arasında kadın-erkek oranı arasında küçük bir fark var. En aktif şehir yüzde 58 ile İstanbul, ortalama takipçi sayısı 151. İstanbul'u yüzde 13 ile Ankara, yüzde 11 ile de İzmir takip ediyor.

Türkiye'deki Twitter kullanıcılarının yüzde 59'u mobil cihazları üzerinden bağlanmayı tercih ediyor ve Blackberry kullanıcıları mobil tarafta yüzde 45 gibi yüksek bir payla ilk sırada geliyor. Bu oran daha çok kurumsal tarafta tercih edildiğini bildiğimiz Blackberry'nin gençler arasında yaygınlaştığını da gösteriyor.

Mobil sıralamada ikinci sırada yüzde 27 ile iPhone, üçüncü sırada yüzde 14 ile Android işletim sistemli cihazlar geliyor. 140 karakter sınırlamasının zaman zaman eleştirildiği Twitter'da Türkçe iletiler için ortalama 64 karakter kullanılıyor.

İnfografik'in yüksek çözünürlüklü formatına buradan ulaşabilirsiniz.
Monitera Twitter Profil IstatistikleriMonitera Türkiye Twitter Profil İstatistikleri


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder