29 Ocak 2013 Salı

2012'den Sosyal Medya RakamlarıSosyal medya, 2012’de dijital dünyanın tartışmasız en hareketli alanıydı. Bu hareketlilik elbette markaların kullanımlarına fazlasıyla yansıdı. Kampanyalar, indirimler, özel etiketler derken kullanım alanları arttı. Tüm bunlar olurken, sosyal ağlar hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılarını daha fazla elde tutmak için kolları sıvayıp, kendilerini geliştirmeye devam ettiler.

İşte sosyal ağların 2012’de gösterdikleri gelişmeler…

Facebook 2012
Türk kullanıcıların yoğunluğuyla göze çarpan Facebook, 2012’de % 18 büyüme gösterdi. Daha da önemlisi paylaşım oranları bir önceki yıla göre % 51 arttı. Facebook, 2012’de büyük çıkış yaparak sayfaları “timeline” adını verdiği yapıya geçirdi. Kullanıcılar başlarda “timeline”ı hiç sevmediklerini belirtseler de, zamanla bu yeni yapıya da uyum sağladılar. 

2012’de Facebook kullanıcılarının Farmville sevdası devam etti. En fazla Farmville oynayan ülke olan Türkiye’de her 8 facebook kullanıcısından biri bu oyunu oynuyor. Dahası, günlük hasat rekoru 5200 hasat ile bir Türk oyuncuya ait.

Son bir hamle ile Instagram’ı satın alan Facebook, Twitter’a bir çelme attı ve Instagram ile Twitter bağlantılarının kesilmesinde büyük rol oynadı.

Twitter 2012
2012’nin parlayan yıldızı Twitter’a baktığımızda % 55’lik üye artışına rağmen % 15’lik  paylaşım artışı sağladı. Aylık aktif 200 milyon kullanıcısı ile mobil reklamda facebook'u ikiye katlayan Twitter, son 2 yıllık verilerini Datasift’e satarak reklam modellemesi üzerine gitme kararı aldı. Linkedin ve Instagram ile API ortaklığını bitirse de, video uygulaması Vine’ı satın alarak farklı içerik paylaşımlarının da sinyalini verdi. TV rating ölçümlemesi için Nielsen ile anlaşma yapan Twitter, 2012 yılında spor müsabakalarında da ön plandaydı.

Fenerbahçeli Alex’in ayrılması Türkiye rekoru kırarak 53.000’den fazla rt alan içerik olarak tarihe geçti. Euro 2012 finalinde İspanya-İtalya maçında saniyede ortalama 15358 tweet atıldı. Olimpiyatlar sırasında Yunan sporcu Papachristou attığı ırkçı tweetler nedeniyle takımından diskalifiye edildi.

Linkedin 2012
150 milyon üyeye ulaşan Linkedin, Slideshare’ı satın aldı. 6,5 milyon hesabın hacklendiği Linkedin’de Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi ise Türkiye oldu.

Foursquare
2012’de toplam 3 milyar check-in yapılan foursquare’e yıl içinde 15 milyon yeni kullanıcı eklendi. Böylece 2012 yılını 30 milyon kullanıcı ile kapattı.

Instagram
2012’nin altın çocuğu olarak 50 milyon üyeye ulaşan fotoğraf paylaşım ağı ınstagram, en fazla paylaşım yapılan lokasyonun Bangkok Havaalanı olduğunu açıkladı.

Pinterest
“pin this” butonu % 637 büyüme gösteren pinterest’te markalar ard arda kampanyalar geliştirdiler.

Diğer 
Monster türkiye pazarını kapattığını açıkladı. Foursquare ve Youtube Türkçe dil desteğine geçiş yaptılar.

Diziport ise 20th Century Fox davasından telif hakkı cezası aldı.

2013 yılının da en az 2012 kadar hareketli geçeceğinden eminiz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder